Ogłoszenia duszpasterskie: od 23 II do 1 III 2020 r. – od 7 Niedzieli zwykłej do 1 Niedzieli Wielkiego Postu

Ogłoszenia duszpasterskie: od 23 II do 1 III 2020 r. – od 7 Niedzieli zwykłej do 1 Niedzieli Wielkiego Postu

 1. Bardzo serdecznie witamy w naszej wspólnocie parafialnej dyrektora Collegium Marianum z Pelplina, dra Wiesława Szucę, który dzisiaj głosi homilie oraz prezentuje pelplińską szkołę średnią. 
 2. Od dzisiaj do soboty przypada Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Od 26 lutego do 1 marca obchodzimy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
 3. Dzisiaj rozpoczyna się czas wielkanocnej Komunii świętej, który trwa do niedzieli Trójcy Świętej.
 4. Dzisiaj o 11:30 chrzest, następne chrzty 22 III o 13:30 oraz na Wielkanoc 12 IV o 11:30.
 5. Katecheza wraz z Nowenną dla kandydatów do bierzmowania VIII szkoły podst. – odbędzie dzisiaj oraz za tydzień o g. 17:00 w kościele, na godzinę przed Mszą św. wieczorną.
 6. Adoracja Najświętszego Sakramentu /tzw. Nabożeństwo 40-godzinne/ w dzisiejszą niedzielę od g. 12:30 do 18:00, w poniedziałek po Mszy o 7:00, czyli od godz. 7:30 – 18:00 z przerwą na sprzątanie od 12:00 – 14:00, we wtorek po Mszy o 7:00, czyli od godz. 7:30 – 18:00. Proszę, aby każdy Parafianin znalazł czas dla Pana Jezusa. Proszę o adoracje: Żywe Róże, Grupy modlitewne, ministrantów, dzieci, młodzież, młodzież bierzmowaną i dorosłych. Plan dla poszczególnych ulic – na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej.
 7. W poniedziałek o 17:25 różaniec w int. Ojczyzny i o pokój na świecie – prowadzi Róża sł. Bożego ks. Henryka Szumana.
 8. We wtorek koronka do Miłosierdzia Bożego już o 17:45, a spotkanie WDP – tradycyjnie po Mszy o 18:00.
 9. W Środę Popielcową Msze św. o g. 8:00, 10:00, 16:00 – dla dzieci i młodzieży oraz o g. 18:00 i 20:00. W Środę Popielcową obowiązuje post ilościowy tzw. ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Podczas Mszy św. błogosławieństwo popiołu i posypanie pokutne. W Wielkim Poście katolik nie bierze udziału w zabawach, dyskotekach, prywatkach; podejmuje umartwienia, dobre postanowienia: np. udział w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach, rekolekcjach, podejmuje abstynencję od alkoholu, tytoniu, bierze udział w akcjach charytatywnych – Skarbonka wielkopostna, itp.
 10. [Przepisy postne: „W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu” (Kodeks Prawa Kanonicznego 1250). W dni pokuty należy pamiętać o czynach pokutnych: gorliwsza modlitwa, uczynki miłosierdzia, umartwienia, wstrzemięźliwość, post oraz jałmużna. Prawem o wstrzemięźliwości zobowiązane są osoby, które ukończyły 14 rok życia, aż do końca życia. Prawem o poście są zobowiązane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli od 18–go aż do rozpoczęcia 60–go roku życia. Duszpasterze i Rodzice winni zatroszczyć się o to, aby ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani są jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w autentycznego ducha pokuty (KPK 1252). Prawo postu przewiduje tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia, lecz nie zabrania przyjmowania posiłków (nie do syta) rano i wieczorem. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zachowujemy w każdy piątek, chyba że w dniu tym przypada uroczystość. Według Konferencji Episkopatu Polski (12 III 2003): w Wigilię Bożego Narodzenia nie ma obowiązku wstrzemięźliwości, ale ze względu na polska tradycję – zaleca się także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. W Wielkim Poście należy powstrzymać się od zabaw hucznych.]
 11. Droga krzyżowa w Wielkim Poście w piątek o g. 16:30 dla dzieci i młodzieży oraz o 17:30 dla starszych. Za udział w drodze krzyżowej można zyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w niedziele o g. 16:00. Za udział w Gorzkich Żalach można również zyskać odpust zupełny (kazania – w tym roku ks. prob.). Serdecznie wszystkich zapraszamy.
 12. W czwartek 27 II, w naszej Parafii, XVII Dekanalna Modlitwa o Trzeźwość Narodu, Parafii i Rodzin; w programie od 17:00 adoracja w int. trzeźwości i okazja do spowiedzi św., o 18:00 – Msza św. w int. trzeźwości, pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza trzeźwości ks. prałata Zenona Góreckiego, proboszcza parafii Zblewo. Po Mszy dla abstynentów, działaczy trzeźwościowych i chętnych spotkanie w plebanii.
 13. Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP – w sobotę o g. 7:30.
 14. Prasa religijna: „Pielgrzym”, „L`Osservatore Romano”. Życzenia dla jubilatów i solenizantów. Dziękuję za ofiarę na kwiaty od mieszkańców ul. Jesionowej.
 15. Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Numer KRS Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, niepełnosprawnym, chorym i ubogim. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Szczegóły na ulotkach.
 16. Od 15 do 18 III rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi o. Jacek Olczyk wraz z Zespołem „Mocni w Duchu” z Łodzi. Prosimy o przyjęcie zaproszenia wraz z programem.
 17. W dn. Od 6-11 lipca br. parafia organizuje pielgrzymkę na Białoruś (m.in. Nowogródek i Grodno) – na dzień dzisiejszy jest jeszcze kilka miejsc wolnych. Szczegóły w biurze parafialnym.
 18. Wyjazd na beatyfikację kardynała Wyszyńskiego w Warszawie w dniu 7 czerwca br. Zapisy chętnych w zakrystii lub telefonicznie – podać dane do ubezpieczenia. Koszt autokaru z ubezpieczeniem – 90 zł.