Ogłoszenia duszpasterskie: od 14 do 21 II 2021 r.

Ogłoszenia duszpasterskie: od 14 do 21 II 2021 r. – od 6 Niedzieli zwykłej do 1 Niedzieli Wielkiego Postu

 

 1. Od dzisiaj do soboty przypada Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Od 17 do 20 lutego obchodzimy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
 2. Dzisiaj kolekta na remont budynków seminarium w Pelplinie. Bóg zapłać za pomoc.
 3. Dodatkowe Msze św. w niedziele sprawowane są o g. 13:30. Transmisja Mszy św. na żywo z naszego kościoła poprzez Facebooka pod adresem: ParafiaPrzylesie: dzisiaj o g. 11:30, a za tydzień – 13:30.
 4. Biskup Pelpliński potwierdził dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach św., dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. Obecnie liczba miejsc w kościołach to 1 osoba na 15 m2 –  u nas liczba ta: 20 osób.
 5. Dzisiaj rozpoczyna się czas wielkanocnej Komunii świętej, który trwa do niedzieli Trójcy Świętej.
 6. Panowie Szafarze odwiedzą chorych z Komunią św. – dzisiaj i 21 lutego.
 7. Adoracja Najświętszego Sakramentu /dawne nabożeństwo 40-godzinne/ w dzisiejszą niedzielę od g. 12:30 do 13:30 oraz od 14:30 do 18:00; w poniedziałek po Mszy o 7:00, czyli od godz. 7:30 – 13:30 oraz 15:00-18:00 /przerwa od 13:30 – 15:00/, we wtorek po Mszy o 7:00, czyli od godz. 7:30 – 18:00. Proszę, aby każdy Parafianin znalazł czas dla Pana Jezusa. Proszę o adoracje: Żywe Róże, Grupy modlitewne, ministrantów, dzieci, młodzież, młodzież bierzmowaną i dorosłych. Plan dla poszczególnych ulic – na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej.
 8. W poniedziałek o 17:25 różaniec w int. Ojczyzny, o pokój na świecie i o ustanie pandemii – prowadzi Róża sł. Bożego ks. Henryka Szumana.
 9. We wtorek koronka do Miłosierdzia Bożego już o 17:45, a po Mszy o 18:00 – Apel Jasnogórski i spotkanie WDP.
 10. W Środę Popielcową Msze św. o g. 8:00, 10:00, 16:00 – dla dzieci i młodzieży oraz o g. 18:00 i 20:00. W Środę Popielcową obowiązuje post ilościowy tzw. ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Podczas Mszy św. błogosławieństwo popiołu i posypanie pokutne. W Wielkim Poście katolik nie bierze udziału w zabawach, dyskotekach, prywatkach; podejmuje umartwienia, dobre postanowienia: np. udział w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach, rekolekcjach, podejmuje abstynencję od alkoholu, tytoniu, bierze udział w akcjach charytatywnych – Skarbonka wielkopostna, itp.
 11. [Przepisy postne: „W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu” (Kodeks Prawa Kanonicznego 1250). W dni pokuty należy pamiętać o czynach pokutnych: gorliwsza modlitwa, uczynki miłosierdzia, umartwienia, wstrzemięźliwość, post oraz jałmużna. Prawem o wstrzemięźliwości zobowiązane są osoby, które ukończyły 14 rok życia, aż do końca życia. Prawem o poście są zobowiązane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli od 18–go aż do rozpoczęcia 60–go roku życia. Duszpasterze i Rodzice winni zatroszczyć się o to, aby ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani są jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w autentycznego ducha pokuty (KPK 1252). Prawo postu przewiduje tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia, lecz nie zabrania przyjmowania posiłków (nie do syta) rano i wieczorem. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zachowujemy w każdy piątek, chyba że w dniu tym przypada uroczystość. Według Konferencji Episkopatu Polski (12 III 2003): w Wigilię Bożego Narodzenia nie ma obowiązku wstrzemięźliwości, ale ze względu na polska tradycję – zaleca się także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. W Wielkim Poście należy powstrzymać się od zabaw hucznych.]
 12. W czwartek 19 II, w naszej Parafii, XVIII Dekanalna Modlitwa o Trzeźwość Narodu, Parafii i Rodzin; w programie od 17:00 adoracja w int. trzeźwości i okazja do spowiedzi św., o 18:00 – Msza św. w int. trzeźwości. W tym roku, ze względu na pandemię, będziemy transmitować adorację i Mszę św. poprzez Facebooka. Nie będzie tradycyjnego spotkania w plebanii.
 13. Droga krzyżowa w Wielkim Poście w piątek o g. 16:30 dla dzieci i młodzieży oraz o 17:30 dla starszych. Droga krzyżowa także w piątek, po rannej Mszy św. Za udział w drodze krzyżowej można zyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale w niedziele o g. 16:00. Za udział w Gorzkich Żalach można również zyskać odpust zupełny (kazania – w tym roku ks. Zygmunt).
 14. Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP – w sobotę o g. 7:30.
 15. W sobotę o 16:00 złoty jubileusz sakramentu małżeństwa. W niedzielę za tydzień o 11:30 udzielenie sakramentu chrztu św., nauka dla rodziców i chrzestnych w sobotę po Mszy o g. 18:00.
 16. Prasa religijna: „Pielgrzym”, „L`Osservatore Romano”, „Aby odnowić Przymierze” wielkopostne rekolekcje w domu w cenie 20 zł. (zapisy na książkę w zakrystii). Życzenia dla jubilatów i solenizantów. Dziękuję za ofiarę na odbudowę świątyni w Kasparusie: 1.682 zł, a dzieciom za ofiarę na misje katolickie do żłóbka: 551 zł.
 17. W Roku Św. Józefa: każdego 19-go Msza św. wotywna o św. Józefie i nabożeństwo w int. chorych, umierających, prześladowanych i ludzi pracy; w marcu po każdej Mszy – modlitwa do św. Józefa.