Ogłoszenia duszpasterskie: Niedziela Palmowa od 5 do 12 kwietnia 2020 r.

Ogłoszenia duszpasterskie: Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej; Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego oraz Poniedziałek Wielkanocny: od 5 do 12 kwietnia 2020 r.

 1. Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej, rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia, podczas każdej Mszy błogosławieństwo palm bez używania wody św., nie ma też wyjątkowo procesji. Życzymy młodzieży, w dniu ich święta, aby była silna mocą Ducha Świętego i wierna zobowiązaniom Sakramentu Chrztu i Bierzmowania, aby umacniała się Eucharystią.
 2. Msze św. dzisiaj w porządku niedzielnym, dodatkowa Msza św., aż do odwołania, także o g. 15:00. Wg zarządzenia organów państwowych, w kościołach podczas Mszy św. i nabożeństw nie może przebywać więcej niż 5 osób + posługujący, których ma być jak najmniej. Po osiągnięciu tej liczby zamykane są drzwi, a wierni proszeni są o przybycie na kolejne Msze. Prosimy o przybycie tych osób, które zamówiły intencję mszalną. Przypominamy o dyspensie Biskupa Pelplińskiego aż do odwołania od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Istnieje możliwość uczestniczenia w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu – szczególnie zapraszamy do uczestniczenia w Triduum Paschalnym w naszej parafii za pośrednictwem Facebooka. Będąc w stanie łaski uświęcającej można przyjąć Komunię Duchową. Przeżywając Mszę św. w domu – nie można w tym czasie wykonywać innych czynności. Z naszego kościoła transmisje na żywo na Facebooku pod adresem: ParafiaPrzylesie. Dzisiaj transmisja Mszy św. o g. 15:00 oraz Gorzkich Żali o g. 16:00; codzienny różaniec o oddalenie epidemii – transmitujemy o g. 20:30.
 3. Gorzkie Żale – dzisiaj o godz. 16:00, a w Wielki Piątek po Liturgii Męki Pańskiej – trzy części prowadzone przez kapłanów, I część o 20:00, II część o 21:00, III część o 22:00. Od Wielkiego Piątku 10 IV do Soboty Wielkanocnej 18 IV – Nowenna do Miłosierdzia Bożego: w Wlk. Pt. – 18:00, w Sob. 20:30, a w pozostałe dni – po Mszy wieczornej o 18:00.
 4. W tym trudnym czasie poleca się przyjmowanie Komunii św. na rękę z zastosowaniem należytej uwagi, przyjmując Pana Jezusa zaraz przy kapłanie.
 5. Spowiedź wielkanocna: dotychczasowy zwyczaj wzajemnej pomocy w dekanacie nie jest w tym roku możliwy do zrealizowania, dlatego okazja do spowiedzi św. od poniedziałku do środy w godzinach od 16:00 – 18:00 w zakrystii, gdzie będzie ustawiony przenośny konfesjonał i zachowany odstęp 1,5 m między kapłanem a penitentem. W tym czasie w kościele adoracja w ciszy przed Najświętszym Sakramentem. Co pół godziny udzielamy w kościele Komunii Świętej. Spowiedź także od 15:00 – 16:00 w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę (w zakrystii).
 6. W poniedziałek o g. 17:25 różaniec w int. Ojczyzny i o pokój na świecie – prowadzi przedstawiciel Róży św. Anny.
 7. W środę, po Mszy o 18:00 – budowa skromnego Grobu Pańskiego.
 8. Panowie Szafarze odwiedzą chorych z Komunią św.: 12 i 19 kwietnia.
 9. Święte Triduum Paschalne to świętowanie jednego i niepodzielnego misterium Chrystusa: męki, śmierci i zmartwychwstania, zaczyna się Wieczerzą Pańską, a kończy w niedzielę wieczór.
 10. W Wielki Czwartek – Msze św. o godz. 17:30 i o 18:30, nie ma obrzędu obmycia nóg, nie urządza się ciemnicy, Najświętszy Sakrament pozostaje w zamkniętym tabernakulum. Tego dnia okazja do przyjęcia Komunii św. o g. 7:00. Adoracja w kościele po Mszy o 18:30 do g. 23:00. Tego dnia obchodzimy dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa, pamiętajmy w modlitwie o wszystkich kapłanach. Dziękuję za Msze św. ofiarowane w int. kapłanów naszej parafii – od Róży św. Barbary z Koteż, Róży sł. B. ks. Henryka Szumana i Rady Parafialnej. Msza krzyżma z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, odprawiana w katedrze pelplińskiej, zostaje przeniesiona na czas późniejszy.
 11. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że w Wielki Czwartek i Wielki Piątek Komunię św. poza główną celebracją można zanosić jedynie chorym i umierającym, natomiast w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym.
 12. Dzieci przekażą swoje skarbonki Caritas – w najbliższym bezpiecznym terminie, po zakończeniu pandemii.
 13. W Wielki Piątek – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, tzw. ścisły. Od godz. 9:00 do 18:30 adoracja w kościele. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o g. 18:30. Akt adoracji krzyża – całuje tylko celebrans, uczestnicy poprzez klęczenie na swoim miejscu. Nie będzie zbiórki ofiar podczas adoracji krzyża i przy Bożym Grobie – zbieranych tego dnia na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie i innych miejsc świętych – będzie ona w niedzielę 13 IX 2020. Po nabożeństwie zaśpiewamy suplikacje, potem 3 części Gorzkich Żali, adoracja przy Bożym Grobie do 23:00.
 14. W Wielką Sobotę nie ma w tym roku tzw. „święconki” – ma mieć charakter liturgii domowej w czasie śniadania wielkanocnego – teksty na stronie parafialnej i w Biuletynie. W Wielką Sobotę nie ma obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i postu ilościowego tzw. ścisłego, zaleca się je jednak jako przygotowanie do świątecznego posiłku. Adoracja tego dnia od godz. 9:00 do 21:00. Zapraszam do adoracji przy Bożym Grobie – tak, aby ilość modlących się w kościele nie przekraczała 5 osób. W tym roku warta honorowa strażaków – ma wolne. Nie ma procesji rezurekcyjnej, jedynie na zakończenie liturgii błogosławieństwo Najśw. Sakramentem zgromadzonych, a następnie przed kościołem całej wspólnoty parafialnej. 
 15. Wigilia Paschalna w Wielką Noc o godz. 21:00. Obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w noc Paschy. Przynosimy ze sobą świece, aby odnowić przymierze Chrztu.
 16. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – Msze św. o godz. 8:00, 10:00, 11:30, o 15:00 ślubna Magdaleny  i Dariusza oraz o 18:00.
 17. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 8:00, 10:00, 11:30, 15:00 i o 18:00.
 18. Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje zbiórkę na zakup niezbędnych środków ochrony bezpośredniej dla szpitali i innych placówek niosących pomoc chorym w czasie trwającej epidemii. Ofiary można wpłacać na rachunek Caritas Diecezji Pelplińskiej 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003 z dopiskiem „pomoc dla szpitali”. Wszelkie informacje na stronie Caritas Diecezji: pelplin.caritas.pl oraz nr tel. 585361531.
 19. Prasa katolicka: od 2 IV „Pielgrzym” dostępny w formie pdf na www.pielgrzym.pelplin.pl
 20. Serdeczne życzenia jubilatom i solenizantom najbliższego tygodnia.
 21. W czwartek pożegnaliśmy naszego Parafianina śp. Jana Psiuk , l. 71, Dobry Jezu…
 22. Odśpiewajmy w postawie stojącej „Suplikacje” – jako błagalną modlitwę o powołania do stanu kapłańskiego oraz o oddalenie choroby i powstrzymanie epidemii.